Psy lubią dbać o swoją czystość, więc jeśli zauważysz że Twój pies ma łupież (suchą, łuszczącą się skórę), może to być objawem problemu. Dowiedz się, co powoduje łupież u psa – przyczyny oraz jak skutecznie walczyć z psim łupieżem.

Czy pies może mieć łupież?

Tak, może! Podobnie jak Twoja skóra, skóra psa ma gruczoły produkujące sebum, które pomagają utrzymać jej nawilżenie i elastyczność. Jeśli sebum produkowane jest nadmiernie, prowadzi to do zaburzeń równowagi i łupieżu. U psów te suche, martwe komórki skóry mają tendencję do gromadzenia się na grzbiecie, szczególnie w pobliżu ogona. Możesz je więc zauważyć głaskając lub drapiąc swojego psa.

Czy łupież może pojawić się u każdej rasy psów?

Oczywiście. Łupież nie występuje wyłącznie u psów konkretnej rasy. Może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak uwarunkowania genetyczne (na przykład: pierwotny łojotok jest powszechnie obserwowany u bassetów i cocker spanieli), a także czynniki środowiskowe lub zdrowotne.

Rodzaje łupieżu u psa

Łupież pierwotny u psów powoduje rzadka choroba genetyczna. Znacznie częstszą formą łupieżu jest łupież wtórny, który może być powodowany przez wiele różnych czynników, jak i pewne schorzenia. Psy mogą doświadczać dwóch form łojotokowego zapalenia skóry: suchy łupież (w postaci białych, sypkich łusek skóry) oraz łupież tłusty – łojotok (żółte, silnie przylegające do skóry łuski). Choroba ta może być również przewlekła lub nawracająca.

Łupież u psa – przyczyny pojawienia się łupieżu

Komórki skóry nieustannie obumierają, złuszczają się i są zastępowane nowymi, zdrowymi. Pies zazwyczaj sam dba o to, by jego sierść pozostała czysta i wolna od łupieżu. Niewielka ilość łupieżu może być normalna, ale jego duża ilość może wskazywać, że pies nie jest w stanie prawidłowo się pielęgnować lub ma problem ze skórą.

CTA – Czy zioła mogą być pomocne w przypadku łupieżu u psa?

dog-natural-opinie-czesio

Sprawdź jak Czesio walczył z alergią skórną

dog-natural-anti-allergy-dog

Mieszanka ziołowa Anti-Allergy Dog wspiera ograniczanie łupieżu.

Najczęstsze przyczyny psiego łupieżu

Co więc powoduje łupież u psów? Od alergii po infekcje drożdżakowe czy stres u psa – istnieją różne czynniki które sprawiają, że pojawia się łupież. Poniżej omawiamy najczęstsze przyczyny.

Suche powietrze

Gdy zimą temperatury na zewnątrz gwałtownie spadają, grzejemy więcej, wysuszając powietrze wewnątrz domu. Może to powodować lub pogarszać łupież u ludzi jak również u psów.

Pasożyty

Istnieje wiele pasożytów, które mogą zaatakować skórę Twojego psa. Roztocza Cheyletiella wyglądają bardzo podobnie do białych płatków łupieżu – stąd przydomek „łupież wędrujący”. Jeśli zauważysz, że „łupież” Twojego psa porusza się – natychmiast udaj się do weterynarza. Niektóre pasożyty (jak roztocza i pchły) łatwo przenoszą się na inne zwierzęta domowe.

Nieodpowiednia karma dla psa i zła dieta

Jeśli dieta psa nie jest zbilansowana, może to spowodować niedobory żywieniowe i negatywnie wpłynąć na stan skóry i sierść zwierzęcia. Aby utrzymać je w dobrym stanie, dbaj o jakość diety swojego pupila, oraz o to by karma zawierała nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3 i omega-6.

Infekcje drożdżakowe skóry

Infekcje bakteryjne i grzybiczne skóry u psów zwykle występują na palcach lub w uszach. Pies z infekcją drożdżakową będzie nieustannie gryzł i lizał łapy, więc jeśli zauważysz takie zachowanie lub wzmożone drapanie się psa, zabierz go do kliniki weterynaryjnej.

Alergie u psa

Problemy skórne u psów mogą często wskazywać na reakcję alergiczną na pokarm lub czynniki środowiskowe. Psy cierpiące na alergie mogą doświadczać łuszczenia się skóry, świądu i swędzenia o różnych porach roku, a łupież zwykle towarzyszy innym objawom, takim jak nawracające infekcje uszu i skóry.

Hormony oraz choroby autoimmunologiczne

Choroby takie jak zespół Cushinga lub niedoczynność tarczycy mogą mieć wpływ na zdrowie skóry psa. To, w połączeniu z osłabionym układem odpornościowym, może zwiększać podatność na wtórne infekcje. Choroby autoimmunologiczne skóry takie jak np. pęcherzyca, choć stosunkowo rzadkie, mogą być przyczyną powstawania łupieżu u Twojego czworonoga.

Objawy łupieżu u psa

Łupież może być uciążliwy i niewygodny dla psów, ale jeśli jest łagodny lub sezonowy, zwykle nie stanowi większego problemu. Jeśli jednak twój futrzany przyjaciel wykazuje suchą, łuszczącą się skórę wraz z innymi objawami, najlepiej zabrać go do weterynarza na badanie fizykalne. Innymi objawami łupieżu u Twojego pupila mogą być:

  • swędzenie,
  • nieprzyjemny zapach skóry,
  • utrata włosów/sierści,
  • podrażniona, zaczerwieniona skóra,
  • nadmierne lizanie łap lub nóg,
  • oznaki złego samopoczucia lub dyskomfortu.

Objawy psa i ustalenia lekarza weterynarii określą dalszy sposób postępowania. Może to obejmować badania diagnostyczne w celu określenia czy przyczyną łupieżu mogą być inne problemy zdrowotne, reakcje alergiczne lub by wykluczyć obecność pasożytów.

Czy łupież u psa jest zaraźliwy?

Nie, tak samo jak zwykły łupież u ludzi – nie można się nim zarazić. Wyjątkiem jest wspomniany wcześniej „łupież wędrujący” u psów, który nie jest tak naprawdę łupieżem, a chorobą skóry psów wywołaną przez roztocza Cheyletiella. Ten wysoko zakaźny pasożyt powoduje łuszczenie się skóry. W przypadku poważnej inwazji, łatwo zaobserwować te białe roztocza przemieszczające się po skórze psa, stąd przydomek „łupież wędrujący”.

Leczenie łupieżu u psa

Szampon na łupież dla psa

Kąpiel psa może pomóc w walce z łupieżem oraz bakteryjnymi i grzybiczymi infekcjami skóry. Lekarz weterynarii może przepisać kosmetyki pielęgnacyjne lub leczniczy szampon dla psa. Należy jednak pamiętać o dokładnym przestrzeganiu instrukcji, gdyż nadmiernie kąpanie psa może pogorszyć kondycję jego skóry i sierści.

Domowe sposoby na łupież u psa – jak odpowiednio dbać o stan skóry naszego pupila

Na szczęście łagodniejsze przypadki łupieżu u psów można leczyć w domu, postępując zgodnie z wytycznymi lekarza weterynarii, a także korzystając z poniższych pomocnych wskazówek:

  • regularnie pielęgnuj swojego pupila, aby upewnić się, że jego sierść i skóra nie są nadmiernie tłuste oraz regularnie usuwaj martwą sierść/włosy. Pamiętaj jednak, iż używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji psa może negatywnie wpłynąć na PH skóry oraz wywołać łupież,
  • używaj nawilżacza powietrza w domu, jeśli powietrze jest suche. Zwłaszcza w miesiącach zimowych może to pomóc Twojemu psu (i Twojej rodzinie!) w zapobieganiu suchości skóry.

Co zrobić, gdy zauważyłeś że Twój pies ma łupież i kiedy udać się do weterynarza?

Jeśli powyższe sugestie nie wydają się pomagać skórze i sierści psa, należy skonsultować się ze specjalistą. W zależności od przyczyny, może on zalecić nową karmę dla psa lub dodać suplementy witaminowe. Szybki przegląd przez weterynarza i ewentualne pobranie krwi mogą pomóc w prawidłowym zdiagnozowaniu problemu, co pomoże wybrać odpowiednie leczenie. Jeśli nie masz obecnie rodzinnego weterynarza, ważne jest znalezienie kogoś, komu możesz zaufać. Pamiętaj, że zaufany lekarz weterynarii zrobi wszystko, by zapewnić Twojemu futrzanemu przyjacielowi zdrowie i szczęście.